රන්ජන්ගේ හඬ පට සිද්ධිය ගෙන ආවේ දුමින්ද සිල්වා නිදහස් කරන්න – පා.ම. හිරුණිකා

Hirunika P

තම පියාගේ ඝාතනය සම්බන්ධයෙන් වැරදිකරු වූ පසු මරණ දඬුවම නියම වූ දුමින්ද සිල්වා ඉක්මනින් නිදහස් කරනු ඇතැයි තමා සැක කරන බව පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී හිරුනිකා ප්‍රේමචන්ද්‍ර පැවසීය.

“දුමින්ද සිල්වා නිදහස් කිරීම සඳහා රන්ජන් රාමනායකගේ සිද්ධිය උපයෝගී කරගෙන එයට අඩිතාලම දමමින් සිටිනවා” යැයි ඇය පැවසුවා.

පද්ධතිය වෙනස් කිරීමට පොරොන්දු වූ ජනාධිපති ගෝඨාබය රාජපක්ෂ, ජනාධිපති සමාවකින් දුමින්ද සිල්වා නිදහස් කරනු ඇත්දැයි ඇසූ විට ඇය කියා සිටියේ “ජනාධිපති ගෝඨාබය නරක් කරන්නේ අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ” මහතා බවය.

ජනාධිපති සහ අගමැති අතර ගැටුමක් තියෙනවා. අග්‍රාමාත්‍යවරයා විසින් කිසියම් ආයතනයකට මෑතකදී කරන ලද පත්වීමකින් මෙය යළිත් සනාථ වූ අතර පසුව එය ජනාධිපතිවරයා විසින් අත්හිටවීමට කටයුතු කළා. ”හිරුණිකා වැඩිදුරටත් පැවසීය .

ඇය ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී කියා සිටියේ රන්ජන් රාමනායක එස්එස්පී යෙන් විමසා ඇත්තේ විමර්ශන ඉදිරියට යන්නේ කෙසේද යන්නයි.

මාධ්‍යවේදීන්ට එසේ කිරීමට ඇති අයිතිය සේම නිලධාරීන් සමඟ කතා කිරීමට ඔහුට අයිතියක් ඇත. ජනමාධ්‍යවේදීන් පෑනෙන් කරන දේ පාර්ලිමේන්තුවේදී අප විසින්ම කරනු ලැබේ. ”හිරුණිකා පැවසූ අතර, යහපාලන පාලනය යටතේ ඔවුන් කිසි විටෙකත් අධිකරණ කටයුතුවලට මැදිහත් නොවූ බව අවධාරණය කළාය.

කෙසේ වෙතත්, ඔවුන් අවධාරණය කළේ යහපාලන රජයේ පාලන කාලය තුළ ඔවුන් කිසි විටෙකත් අධිකරණ කටයුතුවලට ඇඟිලි ගැසීම්වල නිරත නොවූ බවයි. “යහපාලනය තුළ අප විසින් පිහිටුවන ලද අධිකරණයේ ස්වාධීනත්වය පවත්වා ගැනීමට අපට හැකි වී තිබේ.” රන්ජන් සහ ශානි අබේසේකර අතර ඊනියා දුරකථන සංවාදය පැවති බව රජයේ විශ්ලේෂක විසින් ඔප්පු කර නොමැති බව ඇය පැවසුවාය.