එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් සමුලූවේදී දෙමල ඩයස්පෝරාව හා ගොලීය සංසදය අතර උනුසුම් තත්වයක්

jagath
එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් සමුලූවේ 36වන සැසිවාරයට සමගාමීව ”ශ‍්‍රී ලංකාවට එරෙහි  ජිනීවා යෝජනා වල නීත්‍යානුකූල බව ” යන මාතෘකාව යටතේ පැවති සම්මන්ත‍්‍රණයකදී කොටි හිතවාදීන් හා ගෝලීය ශ‍්‍රී ලංකා සංසදයේ  සාමාජිකයන් අතර උනුසුම් තත්ත්වයක් ඇතිවිය. 
මෙහි ප‍්‍රධාන දෙශ්ණය රියර් අද්මිරාල් සරත් වීරසේකර විසින් පවත්වන ලද රටවල් ගනනාවක් නියොජනය කරමින් ශ‍්‍රී ලංකිකයන් සම්මන්ත‍්‍රණයට එක්වී සිටියහ. 
බි‍්‍රතාන්‍ය ජාතික ඬේවිඞ් බෙලී විරෝධතා වක් මතුකරමින් කියාසිටියේ ලංකාවේ හිටපු හමුදාපති සරත් ෆොන්සේකා විසින් තවත් හිටපු හමුදාපතිවරයෙකු   වන ජගත් ජයසූරිය යුධ අපරාධ කර ඇති බව පීලිගෙන ඇති  බවයි. 
එසේම තමිල් චෙල්වම්ගේ බිරිඳ  එදා රජයට පක්ශව සම්මුඛ සාකච්ඡුා දුන්නේ බල්පෑම් යටතේ  බවද ඔහු පැවසීය.  මීට පිලිතුරු දුන් ආචාර්ය නාලක ගොඩහේවා ප‍්‍රශ්න කලේ ඬේවිඞ් බෙලී මෙහි පැමින මානව හිමිකම් ගැන කතාකරන්නේ  ඩයස්පෝරාව විසින් ගෙවන මුදල් නිසා නොවේද කියායි. 
තමිල් සෙල්වම්ගේ බිරිද අද මානව හිමිකම් කොමිසමට පැමින බොරුකියන්නේත් එදා හමුදාව වෙනුවෙන් පෙනී සිටි සරත් ෆොන්සේකා අද මෙවැනි ප‍්‍රකාශ කරන්නේත් මුදලේ බලයට යටවී යැයි පෙන්වාදුන් නාලක ගොඩහේවා පෙන්වා දුන්නේ එදා යුද පිටියේ සිදුවූ සියලූ දේ වාර්තා කරන්නට මාධ්‍ය වෙදින් සිටි බවත් තමිල් චෙල්වම්ගේ බිරිද මෙන්ම සුසෙගෙ බිරිදත් හමුදා අතඩංගුවට පත්වූ විට හමුදාව එය රහසක් වශයෙන් තබාගත්තේ නැති බවත්ය 
සුහන්දරන් නැමත් දෙමල ඩයස්පෝරව නියොජිතයා චැනල් 4 වාර්තා සදහන් කරමින් යම් යම් සිද්ධීන් ගැන ප‍්‍රශ්න  කල විට ගෝලීය සංසදයේ නියොජිතයන් උදාහරණ  සහිතව පෙන්වා දුන්නේ මෙම මාධ්‍ය  ආයතනය දෙමල ඩයස්පෝරාවෙන් යැපෙන හොරනැවක් බවය. 
මේ සිදුවීම් කිහිපයක් ගැන ප‍්‍රශ්න  අසන සුහන්දරන් එල් ට් ට් ය නිරායුද පොලිස් නිලධාරීන් 600 වෙඩිතබා මරණ  විට සිටියේ කොහේද කියා ඔවුහු පෙරලා ප‍්‍රශ්න කලහ